fbpx

Eakatekodu-kus saaks end tunda koduselt

Meie elanikkond vananeb, paljud pered seisavad silmitsi otsusega leida sobivaim eakatekodu.

Vähe räägitakse eakatekodudest head, pigem pööratakse tähelepanu sellele, mis on puudu, kuid enamasti pakuvad eakatekodud heal või väga heal tasemel teenust või püüdlevad selles suunas.

Millal on õige aeg ja mille põhjal teha valik?

Hooldekodu või eakatekodu poole pöördutakse enamasti viimases hädas, kui eaka elukvaliteet, füüsiline jõudlus või mälu on halvenenud ning vaja on rohkem abi, hoolt ja tähelepanu kui koduhooldusteenused või päevahoid suudavad pakkuda.

Eakatekodudest on räägitud enamasti halba nii teenuse kvaliteedi kui ka kõrge kohatasu hinna osas mis on määravaks eakatekodust loobumiseks, seda ka siis, kui inimene ei saa tegelikult kodus hakkama. Oluline on aga see, et kõik eakad saaksid vajaduse korral abi ja hooldust, mis muudab nende elukvaliteeti paremaks.

Mida täna pakutakse eakatekodus?

Eakatekodud täna püüdlevad kodusarnase keskkonna loomise poole, tagades selle, et eaka privaatsust, iseseisvust ning soove austatakse. Eakatekodus on kindel päevarežiim vahel eakad nurisevad, et tegevused otsustatakse eaka eest, mitte eakaga koos, mis tuleneb üheltpoolt sellest, et töötajad on harjunud hoolitsema, tegema, organiseerima, otsustama ja teisalt kuuldakse sõnapaari „me ju maksame“. Tasub mõelda selle üle, kas on vaja kõike paluda hooldajal teha või eaka eest otsustada?

Piisav eakate ja töötajate (hooldajad, tegevusjuhendajad) suhtarv, isikuomadused ja väljaõpe on see, mis tagab kvaliteetse teenuse. Tänu töökohapõhisele õppele ja Töötukassa koolitustoetusele on paljud hooldajad asunud õppima ning omandanud hooldaja kutse, pakkudes seeläbi kvaliteetsemat hooldusteenust. Mitmed hooldajaid on avastanud edasiõppimise võimaluse hingehoidja koolituse näol. Hingehoidja roll hooldekodus on väga oluline: kodust lahkumine; uue keskkonna-ja inimestega kohanemine; lähedastest eemaldumine; laste-laste mitte nägemine on see, millest soovitakse rääkida.

Suhtlemine, veelkord suhtlemine on see, mida eakas ootab. Täna pakutakse eakatekodus erinevaid suhtlemise viise, on see tegevusjuhendaja tegevuste kaudu või MTÜ Jututaja kaudu jututaja teenuse kasutamine.

Paljud eakatekodud, kes on lepingulises suhtes Haigekassaga õendusteenuste osutamiseks, tagavad läbi õendusteenuste igapäevase tervise jälgimise, vajalikud protseduurid või vaktsineerimised kui selleks tekib vajadus, tehes samaaegselt koostööd perearstidega. Apotheka kaudu on võimalus tellida ravimid ravimlindina ravimijaendamise teenusena.

Lisaks pakutakse täna eakatekodus mitmesuguseid tegevusi, mis sisaldavad hariduslikke, sotsiaalseid ja füüsilisi elemente, sealhulgas muusikat, meelelahutust ja usupõhiseid teenuseid. Eakatekodus tunnevad eakad end paremini, kui nad on hoolitsetud ning neil on võimalused füüsilisteks tegevusteks. Paljud kasutavad juuksuri või iluteenuseid, külastavad kohalikku raamatukogu ja nii mõnedki neist on arvutitargad.

Toit, mida eakatekodus pakutakse peab olema hästi serveeritud, maitsev, kvaliteetne ja toitev, värskelt valmistatud ja kohandatud eridieetide jaoks. Mitte vähem tähtis on süüa meeldivas õhkkonnas, mis on kõigi jaoks oluline sotsiaalne kogemus.

Väga oluline on, et pereliikmed oleksid alati oodatud eakatekodu külastama, v.a eriolukorra piirangute ajal, mil suhtlemist on võimalik jätkata muul viisil (kohtudes õues, suheldes klaasist vaheseinaga piiratud alal või akna taga telefonidega, kirjutades üksteisele kirju või suhelda skype teel). Kohtumiste-suhtlemiste jätkumise osas ollakse eakatekodus üsna leidlikud.

Eakatekodu valides tasub eakatekodu enne külastada. Kannatlikkuse ja visadusega leiab kindlasti sobivaima eakatekodu, mis pakub kodusoojust ja hoolt, iseseisvust ja privaatsust ning loob kindla ja õdusa keskkonna.

 

Merike Merirand

Viru Haigla AS juhatuse esimehe kt

Nõmme Pihlakodu juhataja

 

Viru Haigla AS pakub hoolekandeteenuseid Eestis Pihlakodu kaubamärgi all Tapal, Tallinnas Nõmmel, Harjumaal Tabasalus ning alates 2020. aastast Viimsis. Kontserni kuulub ka kiirabiteenust pakkuv Karell Kiirabi.

Peame oluliseks kogukonnatunnetust, mistõttu oleme oma Pihlakodud rajanud Eesti eri paikadesse. Kui Sul tekkis Pihlakodude vastu huvi, küsi julgelt lisa www.pihlakodu.ee/.