fbpx

Vaatamata suurenenud õppekohtade arvule on õdede puudus hooldekodudes jätkuvalt suur mure. Õdede puudus sunnib hooldekodusid üha enam murelikult kukalt kratsima. Vaja on leida täiendavaid rahalisi vahendeid, nutikamalt opereerida, lisaväärtust luua ja üleüldse loovamalt läheneda kogu värbamisprotsessile. Täna on hooldekodudel vaja muuta nii suhtmist sektorisse tervikuna kui tõsta ameti ja töökoha atraktiivsust ( seda eelkõige noorte) õdede silmis.

Oleme ka Pihlakodus pidanud tõdema, et hoolimata suurenenud õppekohtade arvust nii Tallinna kui Tartu Tervishoiu Kõrgkoolides on õdede puudus endiselt murettekitav. Sama probleem kimbutab ka meie naaberriiki Soomet, kus õdede puudus on suurenenud viimase kahe aasta jooksul pea kahekordseks ning küündib täna 26 000 õeni.

Eesti Õdede Liidu andmetel töötab Eestis täna alla üheksa tuhande õe, kuigi tervishoiutöötajate registris on neid umbes viie tuhande võrra rohkem. Liidu esindaja Anneli Kannuse sõnul ei lahku õed enam Soome, vaid teistesse valdkondadesse, näiteks ravimifirmadesse, iluteenindusse ja sotsiaalvaldkonda. Pensionieas õed eelistavad aga ülekoormuse tõttu tööst pigem loobuda, vaatamata võimalusele oma pensionile lisa teenida.

Kannuse sõnul peaks lisaks stabiilsele järelkasvule hoolitsema ka selle eest, et olemasolevad õed ei lahkuks tervishoiuvaldkonnast. Ta lisas, et õdedele võiks olemas olla tööd lihtsustavad ja toetavad digilahendused ja üle peaks ka vaatama õdede tööülesanded, millest mõningaid võiks täita näiteks kutsega hooldustöötajad.

Täna on Pihlakodus neljast tegutsevast hooldekodust õendusosakonnad vaid Tabasalus ja Tapal, kuid vajadus oleks leida täiendavad õed ka Viimsi hooldekodusse. Nii alustati juunis hübriidkampaaniaga Üks Õige Õde, kus fookus on korraga kahel teemal – hooldekodude iganenud kuvandi lõhkumine ja tööandja bränding ning samuti siis ka värbamiskampaania täiendavate õdede leidmiseks läbi storytellingu.

Kampaania raames rääkisid oma loo 3 Pihlakodus töötavat õde – Kristi, Raina ja Irina, kelle tee Pihlakodusse ja sinna püsima jäämise põhjused on kõigil juhtudel erinevad. Sõnum on neil suure südamega naistel aga üks- õde olla on oluline. See küll nõuab palju, kuid pakub ka vastu head tunnet südames.

Loodame juba lähiajal leida puuduolevad töötajad ja arendada edasi oma töötajate heaolu tõstmiseks kavandatavaid projekte.