fbpx

“Ei ole halba ilma, on tärkav kevad, õiged riided ja heas mõttes ogarad töökaaslased!”‘

Nii juhatas Tabasalu Pihlakodu juhataja Aule Kikas sisse uue TTT hooaja ehk Töökaaslaste Teisipäevased Terviseretked, mille kandev idee on väärtustada töötajate heaolu ja seada nende nii vaimne kui füüsiline tervis Pihlakodu jaoks prioriteediks.

Pihlakodu on tervisteemadel tegelikult rääkinud ammu ja on toimunud mitmeid toredaid algatusi nii värskes õhus kui Pihlakodu Akadeemia näol, kus fookus olnud vaimse tervise teemadel. Kuid, kus tahes vaimsest tervisest juttu tuleb, märgitakse alati ära ka see, et vaimse tervise üks alustalasid on füüsiline aktiivsus ja liikumine värskes õhus.

Kuidas liikumine stressiga toime aitab tulla? 

Esiteks alustame sellest, et Pihlakodus on enamus töötajaid tegelikult igapäevaselt kõrgendatud stressitasemega töökohal. Vastutus on suur, sageli esineb füüsilist väsimust, on ülekoormust, on hetki, kus kõik on kurnav emotsionaalselt. See töö on selgelt missioonitundega ja tugevale inimesele. Hoolimata professionaalsest väljaõppest on sage ka olukord, kus meie elanike hulgast lahkuvad personalile kuidagi eriti hinge pugenud eakad. Siis vajavad lisaks toakaaslastele tuge ka töötajad.

Usume ,et läbi ühistegevust, füüsilise aktiivsuse, värske õhu ja päiksepaiste suudame anda oma töötjatele hingejõudu ja positiivseid emotsioone juurde. Liikumine värskes õhus saadab meie ajule positiivse impusli ning paneb keha tootma erinevaid hormoone ja keemilisi ühendeid, mis panevad meid koheselt ka ennast paremini tundma. Need on tuntud kui „õnnehormoonid“.

7500- 10 000 sammu igal teisipäeval parandavad sammhaaval töötajate toimetulekut igpäevaste stressoritega ja tõstavad seeläbi ka nende elukvaliteeti.

Teisipäevakute eesmärgiks on üheskoos muuta töökollektiiv tugevamaks ja tervemaks:

  • Vähem pinget, stressi ja vaimset kurnatust
  • Hoiab ära depressiooni
  • Täidab keha suurema hulga hapnikuga, eriti soovitame kombineerida hingamisharjutustega
  • Tekitab rahulolu ja õnnetunnet ning seeläbi tõstab ka motivatsiooni teha edasi oma igapäevaseid tegevusi
  • Tõstab üldist energiataset
  • Peletab eemale negatiivsed mõtted ja harutab lahti mõttepusad
  • Aitab leida lahendusi olukordades, kus mõte ei tööta või puudub inspiratsioon
  • Harjutab keha liikumise käigus lõõgastuma
  • Tugevdab vaimset tervist ja tõstab seeläbi üldist enesetunnet

Koos on kergem!

Igal inimesel on oma individuaalne liikumisharjumus ja korraga kohe kõiki liikuma ei saa. Seetõttu järgib TTT vabatahtlikkust, sest inimene ise peab tahtma seda teha, nägema selles kasutegurit ja leidma aja, et end töömuredest lahti ühendada.  Kõige tähtsam on see, et iga töötaja oleks kohal ja see matk pakuks talle rõõmu.

Üheskoos terviseretsked saab alati siduda ka vajalike nädalakoosolekute pidamisega. Eestis on praktiseeritud kõnnikoosolekuid juba ligi 5 aastat. See on ideaalne formaat viia stressi tekitavad teema välja keskkonda mis hoiab stressitaseme madalal ja võimaldab tööpaigast eemaldudes värksemaid ideid, kastist välja või uue vaatenurga alt lahendusi.

Seni oleme oma Pihlakodu Akadeemiat ja motivatsioonihommikuid pidanud küll siseruumiides, kuid miks mitte proovida sel kevadel ja suvel teha seda hoopiis looduses- koguda samme, hingata värkset õhku ja veeta paar tunnikest töökaaslastega olulistel teemadel arutledes. Pihlakodud asuvad kõik looduskaunites kohtades, mille vahetus läheduses on erinevaid looduskauneid parke ja matkaradu.

Kokkuvõtteks

Pihalkodu tahab olla sektori suunanäitaja ja astuda suure sammu oma töötajate vaimse ning füüsilise tervise edendamise suunas. Vaimsest tervisest räägitakse palju, kuid tihti jäävad reaalsed sammud astumata ja asjad paberilt kaugemale ei jõuta. Pihalkodu tahab jõuda! Nagu meie hüüdlausegi ütleb, me väärtustame inimest! Ka oma inimesi, kes igapäevaselt seda missioonitundega tööd teevad.

Ilusat päikselist kevadet ja rohkelt rõõmu igasse päeva!